Lovasoknak lovakról, lovasokról lovasoktól(lovaktól)

Lószerszámok és Istálló

2013.07.31 12:10

lószerszámok és istálló

 

Nyergek:

Díjlovaglónyereg: Díjlovaglásra, idomítómunkára alkalmas, mély vagy közepesen mély ülésű, elősegítve a ló hátával való minél közelebbi kontaktust. Kifejezett térd- illetve combtámasz segíti a helyes ülést, lábtartást. Erősen hátravett első kápával készül, magas marú lovakra is jól illeszkedik. Alsó hevederes, hosszú felrántókkal.


Ugrónyreg: Szárnya szélesen előre kanyarodik, ezen a részen nyeregpárna domborodik ki. Ugratáskor a lovas ennek támasztja térdeit. Kengyeleit a szokásosnál egy-két lyukkal fentebb csatoljuk meg.


Dámanyereg: A dámanyereg formája aszimmetrikus és egy úgynevezett szervet-kápát, kápagombot találunk rajta. A lovas mind két lába egy oldalra esik. Létezik jobb illetve bal oldalas változata, de a bal oldalas az elterjedtebb.


Western nyereg: Aló hátán nagyobb felületen egyenletesen oszlik el a terhelés mint egy rövidebb, más típusú nyeregnél. Kényelmes, mély ülést biztosít, pihentetők és kényelmesek a széles kengyelek, a hosszúra állított nagy lapos kengyelszíjak. Sok felszerelés rögzítésére van lehetőség. Helye van a nyeregtáskának. Könnyen rögzíthetők vezetőszárak, kötőfékek, kötelek stb.


Patrac: Kiszabott bőrdarab, két kengyellel. Heveder nem csatlakozik hozzá. Tökéletes egyensúlyozó készséget követel, és erősen igénybe veszi a ló hátát. A hortobágyi csikósok használták.

 

Galoppnyereg: Nagyon könnyű, szabott bőrdarab előre nyúló szárnyakkal. a lovas nagyon rövid kengyelben lovagol benne, térdeivel egészen a ló hátánál támaszkodik.

Hagyományörző nyereg: Inkább a lovasíjászatban használják, vagy hagyományörző bemutatókon. Különleges, magas első és hátsó nyeregkápája biztos támasztékot ad a lovasnak. Bőr szíjhevederrel kell rögzíteni.


A nyereg szerkezete: Alapja gőzölt bükkfa, vaspánttal erősített váz, melynek elülső a felfelé domborodó első kápavas. A nyeregvázon kengyelszíjakat találunk, amelyek a kengyellakattal kapcsolódnak. A nyereg ülőfelületét bőr borítja, ahogy a nyeregszárnyakat és párnákat is. az alsó nyeregszárnyon (heveder)felrántószíjjak vannak, amelyekhez a hevedert csatolhatjuk.


A nyereg részei:

 

Nyeregalátétek:

szilikon párna
zselépárna
gyapjú nyeregalátét
túraizzasztó
formázott izzasztó
izzasztó

 

Hevederek:    

Gumis 

Díjugrató

Díjlovas

          

Kötőfékek, Kantárok:
Kötőfék: A különböző anyagú kötőfékfej (kenderzsineg, szíj) és kötőfékszár (kenderkötél, lánc, szíj) az istállóban megkötésre szolgál.
Csikókantár: főleg abban különbözik a kötőfékfejtől, hogy pofaszíjába zablát csatolunk. A ló betanítási szakaszában, vagy hobbilovagláskor használjuk.

Részei:

Nagykantár: Díjlovaglásban, és idomításnál használatos, két szár csatlakozik a két különféle zablához.

Részei:

 

 

 

 


Zablák:


Egyéb eszközök:
Futószár:
10-12m hosszú szíj vagy fonott pányva, a ló álla alatt összekötő szakállkával, vagy az orrszíjon található kötőfékre, kantárra vagy orrfékre az ún. kapcánra kapcsoljuk fel.
  

Futószárazó heveder: A ló hátát-hasát körülölelő futószár sok karikával. Legtöbbször bőrből készítik.

 

Kikötőszár: két oldalt helyezzük fel a lóra a hevedertől a zablába csatolva gumikarika van benne (kb. 90cm), lehet alsó, vagy oldalsó kikötőszár is. A szakállkát a zablákba csatoljuk, melybe az alsó kötőszárat rögzítjük. Az oldalsó kikötőszárat egyenesen mind két oldalt a zablába csatoljuk. A szárak másik oldalát a hevederhez csatlakoztatjuk.
Martingál villa és szügyelő: A szügyelő a nyereg helyén tartásában segít. A hevederhez és a nyereg két első(markamra felöli) részén lévő karikába csatlakozik. A martingál villa a szügyelő középső részéből indul ki és két részből áll. A végén fémkarika van. A karikákba a szárat bújtatják, feladata a lófejének felcsapásának meggátlása.

Istállók:
A lovakat boxokban vagy állásokban helyezik el.
A boxos elrendezés a korszerűbb 8-10m2 alapterületű rekeszekben a lovak szabadon mozoghatnak.
Az állásokban a lovak a fallal szembekötve állnak és könnyen kiemelhető választó rudak választják el őket egymástól.

    


Az istállóban vagy zárt helyen a lovat megállíthatjuk, ha a vállunkat szügyéhez és lapockájához támasztjuk, kezünkkel pedig az orránál fogva visszatartjuk.


 

© 2013 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode