Lovasoknak lovakról, lovasokról lovasoktól(lovaktól)

Milyen a megfelelő oktató, edző?

2013.09.18 20:38

Milyen a megfelelő oktató, edző?

 
 
Mindenek előtt, tárjuk fel az oktató és edző fogalma közötti különbséget!:

Edző (melléknév): erőssé tevő, képző (mozgás, módszer, eljárás, személy) amely ellenállóságot javít, (személy aki) szaktudásával egy másik személy képességét tudását növeli egy szakterületen vagy tevékenységben.

Egy lovasedző képzésének ideje: 6 hónaptól(középszintű edzői) 4/5év(TF lovasedzői)

Oktató: Tanító vagy képző (személy), aki egy másik személy tudását növeli valamiben.

Egy lovasoktató képzésének ideje: 1 hónaptól 6 hónapig

 

Persze ezen ismereteknek birtokában el tudjuk dönteni milyen szinten szeretnénk a lovaglással foglalkozni.

  • A lovaglást csak hobbyként, kikapcsolódásként művelőknek, akik nem szeretnének komoly versenyzői karriert, kiválóan megfelelő egy komoly, szaktudással és megfelelő lóállománnyal rendelkező elhivatott oktató is.
  • Azonban aki elhivatottan, életmód/versenyszerűen kívánja űzni ezt a sportot, annak már a képzés előrehaladtával szüksége lesz egy saját edzőre, aki saját versenyzői tapasztalatait, szaktudását átadva, sikeres lovast, versenyzőt képes nevelni.
  • Fontos a szakágnak megfelelő oktató/edző kiválasztása is. Elengedhetetlen, hogy a nekünk tetsző szakágban a lehető legjártasabb emberhez forduljunk.

De hogyan ismerjük fel a jó oktatót/edzőt?

Valahogy úgy ahogyan gyermekkorunkban ösztönösen vonzódtunk a karizmatikus, elhivatott 'jó tanár'-okhoz

A jó oktató/edző:
  • Szigorú, tekintélyt parancsoló
  • Követelménytámasztó
  • Következetes
  • Szakmájában nagy tudású
  • Jól magyaráz
  • Kedves, azonban diszkrét
  • Nyitott, segítőkész
  • Hatalmas empátiás készsége van
  • Élesszemű
  • Megfontolt, nyugodt(a legváratlanabb helyzetben is)

A sor végtelen, csak a legszükségesebbeket írtam le.

Fontos hogy edzőnk/oktatónk figyelme az óránk alatt ránk koncentrálódjon, és minden foglalkozás alatt a mi épülésünkön dolgozzon.

Fontos, hogy a gyakorlati feladatokat ábrával illusztrálja, mutassa be egy-egy komplikáltabb feladal végrehajtását is. Valamint, hogy a gyakorlati képzés mellett fektessen hangsúlyt az elméleti oktatásra is, mind a lovaglás technikáját, mind a lovakkal való helyes bánásmódot tekinthetően.

Fontos a bizalom is. A lovaglás veszéllyekkel teli sport, és ha már lovunkba igen, de edzőnkben/oktatónkban nem bízunk meg, soha nem tudjuk majd elsajátítani a lovaglás művészetét!!

Fontos az anyagi biztonság érzete is. Érezzük, hogy azt kaptuk a pénzünkkért amit elvártunk(azért gyakoroljunk önkritikát, és elvárásaink az ésszerűség határain belül maradjanak!)

Ne féljünk kérdezni Edzőnktől/oktatónktól. Olyat válasszunk aki nem feszélyez, és a lovakkal/lovaglással kapcsolatos kérdéseinket bátran és nyíltan. szégyenérzet nélkül meg tudjuk vitatni. A nyitottság nagyon fontos, hisz a fizikai korlátainkon kívül a belső karakterünk is meghatározza milyen oktatási metódussal hozhatja ki belőlünk a maximumot!

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy

Mennyire fontos, hogy az állatokkal, lovakkal jól bánjon választottunk. A lóban ne a munkaeszközt, hanem a sporttársat az élő és érző lényt lássa!

Soha ne adjunk esélyt arrogáns erőszakos embereknek! Ha ilyennel találkozunk, ha tehetjük jelentsük a viselkedését az illetékeseknek! Egy állat sem érdemli meg, hogy nem élőlény módjára viselkedjenek vele, dacára annak is amit esetleg az állat elkövetett!

 

Remélem segítettem!

© 2013 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode